۳/۲۰/۱۳۸۵

به دنبال شناسنامه

يواش يواش به فکر افتاديم ٬ داره دیر میشه و باید برای جوجو شناسنامه بگيريم. هر چی تو اينترنت گشتیم٬ هيچ اطلاعی از اين چی کار بايد بکنی٬ به کجا بايد مراجعه کنی٬ چه مدارکی لازم داری٬ وجود نداره. يا حداقل ما پيدا نکرديم.

تنها جايی که بخواهد به شما اطلاعاتی بده يه شماره ۱۱۸ هست٬ که آن هم خيلی مختصر و مفيد يه شماره تلفن بدهت ميده با پرسيدن دومين سوال ارتباط شما رو قطع ميکنه. باورتون نميشه کسانی که تو ايران هستند ميتواند زنگ بزنند امتحان کنند.

شماره تلفنی رو که ۱۱۸ برای گرفتن اطلاعات در مورد ثبت احوال ميده آنقدر اشغال هست که کلا آدم رو پشيمون ميکنه. دوباره بايد دست به دامن مادر شوهر ٬ خواهر شوهر بشی تا بلکه آنها برات يه اطلاعات از دوستی آشنايی کسی کسب کنند. که اصلا بايد کجا بری.

گفتند که بايد بريد يه مرکز ثبت احوال از آن جا بپرسيد.به نزدیکترین مرکز ثبت احول مراجعه مي کنيم بعد دوساعت در صف ماندن وقت تمام میشه می گویند بروید فردا بیاید. فردا دوباره به همون مرکز مراجعه مي کنيم تا ظهر صبر مي کنيم نوبت مان شود که می گویند بچه متولد خارج از کشور هست. برای بچه هایی که خارج از ایران متولد می شوند باید به امورخارجه ( یه اسم طولانی نمیدونم مرکز چی چی که یادم نمیاید الان) که در خیابان شیخ هادی هست مراجعه کنید. با عجله و به امورخارجه رفتیم که تا رسیدم گفتند مسئول نیست تعطیل کرده (؟!) رفته بروید فردا صبح زود بیاید. الان چه وقت آمدن هست. ساعت یک و نیم هست. پرسیدم آقا شما می دونید گرفتن یه شناسنامه و یه پاسپورت برای این بچه چقدر طول می کشه ؟ که گفتند یکی دو روزه شناسنامه رو می دهند. گرفتن پاسپورت رو هم نمیدونم چقدر طول میکشه باید از اداره گذرنامه سوال کنید. اما فکر نمیکنم بیشتر از یک هفته طول بکشه.

خوشحال از این خبر . تصمیم گرفتیم حالا که گرفتن شناسنامه و پاسپورت خیلی طول نمی کشد. بریم اول همدان دنبال یه سری از کارهامون . شهر همدان با این که نسبت به تهران ٬ شهر خیلی فقیری بود. اما من خیلی خیلی ازش خوشم آمد. واقعا آب و هوای خیلی عالی داشت. هنوز دارم افسوس می خورم که چرا دوربین نبرده بودم که چند تا عکس بگیریم. بذار اینجا شما هم ببنید. ولی خوب حداقلش یه مقدار فیلم گرفتم.

در حدود هشتاد کیلومتری همدان یه غار هست بنام غار علی صدر. من به همه شما که میرید ایران یا کسانی که تو ایران هستند حتما حتما توصیه می کنم که برید این غار رو ببنید. واقعا چیز قشنگ و بینظیری هست. یه جایی داره که بهش می گویند آبشار نیگارا ٬ یا یه پرنده هست که انکار باید دست تراشیده باشند. باز یه مجسمه داره عین مجسمه آزادی آمریکا جهان خوار. به هر حال خیلی خیلی دیدنی هست. حیف که عکس ندارم بذارم. تو اینترنت هم چیزی پیدا نکردم.


ماههای سال به انگليسی ژانويه٬ فوريه٬ مارچ٬ آپريل٬ مه٬ جون٬ جولای٬ آگست٬ سپتامبر٬ اکتبر٬ نوامبر٬ دسمبر. ما از وسط نوامبر رفتيم ايران من با جوجو وسط اپريل از ايران رفتيم.

برای جودی آبوت عزيز آگر منظورت از سامن همون ساکن خودمن هست. نه ما متاسفانه يا خوشبختانه نه ساکن ايران هستیم. نه می توانیم ساکن ایران باشيم.

.

هر گاه از محل كار خود در خيابان جردن تهران به سمت منزل مي‌روم، از مشاهده جوانان دختر و پسري كه سوار بر ماشين‌هاي لوكس و ظاهرا به قصد خودنمايي و يا شايد هم تفريح و تفنن خيال زير گرفتن آدم را دارند، از آينده اين جامعه نااميد مي‌شوم.

این مقاله رو از آحمد زید آبادی بخوانید . دقیقا چیزهای رو می گوید. که من به عینه در ایران از نزدیک لمس کردم.

هیچ نظری موجود نیست:

Lilypie 3rd Birthday Ticker