۳/۰۴/۱۳۸۵

یه کم تشابه همراه با توضیح

اول از همه بگم از آن جايی که من يه آدم قوچعلی و خجالتی( حالا باور نکنید) هستم. وعاشق خوردن و خوابيدن اصلا و ابدا با تعارف تو غذا خوردن و این جنبه از فرهنگ ايرانی نه تنها مشکل ندارم ٬بلکه خيلی هم خوششم می ياد.


يه اعتراف هم دارم و آن اين که طبق تحقيقات گسترده ای که در زمينه شکمی و غذا انجام دادم . غذا رشتی يکی از بهترين و سالمترين و خوشمزه ترين غذاهای دنيا هست. تو آن مدت که ایران بودم آن قدر ترش تره و میرزا قاسمی باقلا خورشت خوردم که نگو....... بعد هم اين ژاپنی ها بی خود همه جا رو پر کردند که ما طبیعی ترین و سالمترین غذا دنیا را داریم.تازه
کله ماهی خوری رو از رشتی ها ياد گرفتند. چون دیدن خیلی خوب وخوشمزه هست.

دفعه اولی که ديدم ژاپنی ها کله ماهی مي خورند . تو مهمونی ساليانه دانشگاه بود. که میخواستند به ما یه غذا خیلی سنتی ژاپنی بدهند. مهمونی تو يه رستوران گرون قيمت بود و قيمت هر کله ماهی که یم نوع ماهی تای قرمز با چشمان درشت بود٬ ۵۰۰۰ ين بود. که غذا گرونی حساب می شد. ( متاسفانه هر چی گشتم تو عکس ها از آن کله ماهی عکس نداشتم.)حالا آگر عکسی پیدا کردم می دارم.

ديگه اين که Onigiri يا ( rice ball) را هم گيلانی ها در زمانهای قديم داشتند. تو زمانهای قديم مردم وقتی تو مزرعه برنج کار می کردند غذاشون از اين Onigiri ها بود که توش رو با ترشی آلوچه ٬ گردو ٬ و يا اشپل ماهی پر می کردند. و همراه با ترب سفيد می خورند. شايد براتون جالب باشه که آن برنج و تربچه معرف را هم دقيقا در شهرهای شمالی ايران میپختند که متاسفانه الان به علت تهاجم فرهنگی ديگه خبری ازش نيست.

نکته ديگه اين Futon ها رو که ژاپنی ها اينقدر بهش می نازند که چقدر خوبه و طبيعی هست.همون لحاف تشک خودمون هست ولی ژاپنی ها کلی روش تبلیغات دارند و به کسانی که خیلی دوستشون دارن کادو میدهند .قیمت هتل های که از Futon استفاده می کنند گرانتر از هتل های معمولی هستند .متاسفانه این فرهنگ رو زمین خوابیدن استفاده از لحاف تشک داره هم يواش يواش داره از مد ميافته و دهاتی میشه.

نکته آخر هم حصير خودمون يا Tatami سالهاست که از مد افتاده و کسی دیگه حتی اسمی هم ازش نمیبره در حالی که دوستان که در ژآپن هستند میدوند اینTatami چه قیمتی گران داره و چقدر هم روش کار میشه وبا چه تبلیغاتی در همه جا به عنوان یک نمونه از فرهنگ ژاپن معرفی شده است. وقتی خونه اجاره می کنید اگر کف خونه از این Tatamiها باشه قیمت اجار هاش خیلی بیشتر از خونه های به سبک غربی هست.

وقتی به ژاپنی ها می گم ما هم کله ماهی و Onigir می خوریم .از این Tatamiها داریم و برای خواب از Futo استفاده میکنیم . کلی تعجب می کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

Lilypie 3rd Birthday Ticker